I en lägenhet med gedigen charm är det lätt att se potentialen, den fina ettan på Nikolaigatan har vi fått äran att förmedla två gånger och fått se den förändras och förädlas.


Så här såg våningen ut när dagens ägare tog sig an dessa kvadrat. En våning full av charm och berättelser - tänk om tapeter kunde tala! Spegeldörrar, gjutjärnselement, takrosett och vackra listverk, här fanns allt man kan önska och de var i orört skick.
Förvandlingen


Här ser vi förvandlingen, kökets vackra överskåp samt skafferi har fått sällskap av ett klassiskt nytt kök. Ljusa brädgolv, vita väggar, renoverade fönster mot gården och en härlig matplats - så vackert.


Rummet


Höga fönster med tidsenliga spröjs förgyller våningen, här råder en förtjusande charm och de såpade brädgolven tillsammans med generös takhöjd förstärker den luftiga känslan i våningen.




Nu är den fina våningen på Nikolaigatan 1 till salu, in och kika på vår hemsida.