Det finns många gårdar som har fantastiska möjligheter för odlingsintresserade och trenden med stadsodling fortsätter bara att växa. Att kunna ha sin egen köksträdgård och kunna skörda sina egna grönsaker är inte bara hållbart för miljön utan även tillfredställande för sinnet, att få påta i jorden, vara ute och följa med i årstidernas växlingar. Att odla är ett perfekt sätt att umgås med sina grannar.
Växthus
Detta underbara växthus är inte bara härligt för alla som vill börja sin odlingssäsong tidigt utan blir också en härlig plats att inta vårkaffet på när solens första värmande strålar fångas upp. Och när daggen lägger sig men man inte kan slita sig från den ljusa natten förlänger växthuset sommarfesten. En bra tanke att ha med sig om man funderar på att bygga växthus är att faktiskt kunna använda det till mer än odling och på det viset tilltala fler.
Vårens första leveranser med växter har kommit till butiken tillsammans med nya krukor och urnor, och såklart massor av inredningsnyheter.
Välkomna in att inspireras!